Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Cross Section | 1.5 mm |
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Material | Rubber |
| Temperature Range | -50 to 250 C |
| Color | White |
| Application | Hydraulic |
| Inner diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 1 inch |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Temperature Range | -40 to 230 C |
| Material | Rubber |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Industrial USE |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | BOX TYPE PACKING |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Inner Diameter | 220 |
| Thickness | 15 mm |
| Outer Diameter | 200 |
| Seal Design | Double Lip |
| PTFE Grade | Bronze Filled |
| Application | High Temperature |
| Temperature Range | -40 to 220°C |
| Color | WHITE |
| Speed | 100 |
| Material | PTFE/Teflon |
| Shaft Speed | Up to 30 m/s |
| Pressure Rating | 0–40 bar |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Seal Type | PTFE SEAL |
| Diameter | 200 mm |
| PTFE Grade | Virgin PTFE |
| Inner Diameter | 180 |
| Outer Diameter | 200 |
| Temperature Range | -40 to 200°C |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Shape | ROUND |
| Packaging Type | BOX TYPE PACKING |
| Temperature | 300.C |
| Pressure | 2500KG |
| Back Up Material | PTFE |
| Color | WHITE |
| Material | PTFE TEFLONE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Seal Type | Hydraulic Seal |
| PTFE Grade | PTFE TEFLONE |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Outer Diameter | 63 mm |
| Temperature Range | -40 to 200°C |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Back Up Material | PTFE |
| Color | White |
| Pressure Rating | 100 bar |
| Material | PTFE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: