Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Washer Material | Food Grade Silicone |
| Washer Size | 3/8 inch |
| Temperature Range | -60 to 250 C |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Hardness | 70 Shore A |
| Material | SILICON |
| Usage | FOR INDUSTRIAL USE AND HYDRAULICS |
| Color | White |
| Application | Food Industry |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | STRP |
| Shape | Round |
| Capacity | 100 lpd |
| Hardness | 50 Shore A |
| Application | Industrial |
| Application Type | Industrial |
| Color | WHITE |
| Material | SILICONE MATERIAL WHITE AND ANY COLOUR |
| Size | 300X10 |
| Tensile Strength | 8 mpa |
| Temperature Range | -45 - 150 degree c |
| Packaging Type | BOX ROUND TYPE PACKING |
| Elongation | 8 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Collector | INDUSTRIAL MACHINE USE |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Cross Section | 1 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 1.1/4 inch |
| Temperature Range | -40 to 200 C |
| Shape | Round |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Finishing Type | Polished |
| Product Type | Silicone Rubber Gasket |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Inner Diameter | 36 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Material | PVC |
| Usage | HYDRAULICS AND INDUSTRIAL |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Shape | Round |
| Thickness | 3 mm |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Washer Type | Flat |
| Hardness | 90 shore a |
| Material | PU |
| Usage | FOR INDUSTRIAL USE AND HYDRAULICS MACHINE |
| Tensile Strength | 40 MPa |
| Elongation | 300 % |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Shape | Round |
| Thickness | 4 mm |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Inner Diameter | 20 |
| Washer Type | Flat |
| Hardness | 90 shore a |
| Material | PU |
| Usage | HYDRAULIC MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Seal Type | V-Seal |
| Material | NBR |
| Shape | Round |
| Brand | STRP |
| Hardness | 80 |
| Temperature | 180. |
| Packaging Type | Box |
| Inner Diameter (mm) | 10 |
| Color | Black |
| Thickness | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Application Type | Hydraulic |
Additional Information: