Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Set |
| Packing Size | 2 in |
| Material | NBR+CANVAS |
| Pressure Rating | Up to 500 bar |
| Temperature Range | Up to 150 C |
| Hardness | 150 |
| Set Type | 5 Ring Set |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Thickness | more than 20 mm |
| Shape | ROUND |
| Outer Diameter | 330 |
| Color | BLACK |
| Profile | Chevron |
| Colour | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Bore Size | Above 400 mm |
| Material Combination | PU + Fabric |
| Pressure Rating | Medium Pressure |
| Usage/Application | Automobile |
| Type | Chevron |
| Dimensions | 2 inch (Diameter) |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Set Contains | 5 Piece |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Set |
| Bore Size | 26–50 mm |
| Material Combination | PU Set |
| Material | PU |
| Pressure Rating | Low Pressure |
| Usage/ Application | Hydraulic Cylinder |
| Inner Diameter | 100 mm |
| Application | Pneumatic |
| Hardness | 70 |
| Temperature Range | Up to 200°C |
| Set Composition | 5 Ring Set |
| Thickness | 10 mm |
| Diameter | 125 |
| Outer Diameter | 100X125 |
| Shape | ROUND |
| Color | BLUE |
| Media | Hydraulic Oil |
| Guide Type | Chevron Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: