Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Bore Diameter | 12mm |
| Seal Material | PU |
| Seal Profile | PU SEAL |
| Size | 2 inch (Diameter) |
| Shape | Round |
| Hardness | 95 Shore A |
| Temperature Range | -20 to 110 C |
| Working Pressure | 100 bar |
| Material | PU |
| Media | Mineral Oil |
| Usage/Application | Automobile |
| Application | Pneumatic Cylinder |
| Color | Green |
| Thickness | 12 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Compact Seal |
| Seal Material | PU |
| Profile Series | Compact 3 Part |
| Bore Diameter | 200 mm |
| Max Pressure | 200 bar |
| Max Temperature | 100°C |
| Compressor Type | COMPACT PISTOB SEAL |
| Usage/Application | HYDRAULIC MACHINE |
| Size | 4 inch (Diameter) |
| Material | Rubber |
| Thickness | 12mm |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Shape | Round |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Compact Seal |
| Seal Material | PU |
| Profile Series | Compact 3 Part |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Max Pressure | 200 bar |
| Max Temperature | 200°C |
| Usage/Application | USE IN HYDRAULICS MACHINES |
| Size | 20 TO 360 |
| Medium | Hydraulic Oil |
| Material | COMPACT PISTON SEAL |
| Max Hardness | 50-90 SHORE A |
| Max Temperature Range | -20 TO 140 DEGREE |
| Packaging Type | BOX |
| 200 gm red and white colour | Starting to 5 inch |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Automobile |
| Size | 5 inch |
| Material | Rubber |
| Color | White And Black |
| Thickness | 22mm |
| Type | Compact Piston Seal |
| Shape | Round |