Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Type | INDUSTRIAL USE |
| Size | 1.0o inch |
| Shape | Round/Circular |
| Brand | STRP |
| Length | 6 |
| Material | Nitrile Rubber |
| Usage/Application | MACHINING USE |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Color | Black |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Customization Available | YES |
| Minimum Order Quantity in Piece | 100 PCS |
| Hardness | 80 shore a |
| Temperature Range | -40 - 120 degree c |
| Tensile Strength | 15 mpa |
| Density | 1.2 g/cm3 |
Additional Information: