Product Details:
| Seal Type | Oil Seal |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Grade | Brown Viton |
| Inner Diameter (ID) | 10 mm |
| Usage/Application | iNDUSTRIAL / OIL/GAS |
| Thickness | 6 mm |
| Packaging Type | BOX |
| Color | BLUE |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | O MAX SPARE |
| Material | Silicone |
| Brand | D M International |
| Dura Meter Range | 900A |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Seal Type | Piston Seal |
| Inner Diameter | 80 mm |
| Material | Rubber |
| Bore Diameter | 32 mm |
| Rod Diameter | 56 mm |
| Pressure Rating | 100 bar |
| Temperature Range | -30°C to +100°C |
| Outer Diameter | 100 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Seal Type | MACHINING SEAL |
| Inner Diameter | more than 200 mm |
| Outer Diameter | 235 |
| Size | STARTING 10MM |
| Material Grade | PU 95 Shore A |
| Material | PU |
| Working Pressure | Up to 250 bar |
| Shape | ROUND |
| Temperature Range | -35 to 120°C |
| Temperature | 0-120 |
| Max Hardness | 85 |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Color | RED |
| Usage/Application | INDUSTRIAL AND HYDRAULIC MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 20 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Seal Type | Oil Seal |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Grade | Black Viton |
| Temperature Range | 400 |
| Inner Diameter (ID) | 40 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Max Hardness | 80 |
| Packaging Type | BOX |
| Color | BROWN |
| Weight | 80GM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Seal Type | Wiper Seal |
| Inner Diameter | 75 |
| Outer Diameter | 95 mm |
| Size | 2 inch (Diameter) |
| Material Grade | PU 95 Shore A |
| Material | PU |
| Working Pressure | Up to 160 bar |
| Shape | Round |
| Temperature Range | -35 to 120°C |
| Usage/ Application | Hydraulic Seal |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Color | Green |
| Thickness | 10 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | HYDRAULIC SEAL |
| Diameter | 100 mm |
| Inner Diameter | 100 |
| Outer Diameter | 125 mm |
| Material Grade | PU 95 Shore A |
| Working Pressure | Up to 250 bar |
| Temperature Range | -30 to 100°C |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Compact Seal |
| Inner Diameter | 47 mm |
| Seal Material | PU |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Profile Series | Compact 3 Part |
| Bore Diameter | 63 mm |
| Max Pressure | 200 bar |
| Max Temperature | 100°C |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | BLACK / RED |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Compact seal |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Seal Type | U SEAL |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Seal Material | FKM (Viton) |
| Grade | Brown Viton |
| Temperature Range | 400 |
| Hardness | 80 Shore A |
| Media | Hydraulic Oil |
| Inner Diameter (ID) | 30 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 10 mm |
| Application | Pneumatic Cylinder, Industrial Valve |
| Max Hardness | 70-80 |
| Packaging Type | BOX |
| Color | BROW\N |
| Country of Origin | Made in India |
| Seal Size | 40 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Set |
| Seal Type | Compact Seal |
| Seal Material | PU |
| Profile Series | Compact 3 Part |
| Product Type | COMPACT SET |
| Bore Diameter | 60 |
| Working Pressure | 200 |
| Max Pressure | 200 bar |
| Max Temperature | 200°C |
| Usage/Application | FOR INDUSTRIAL USE |
| Brand | KASTAS |
| Size | 60X80 |
| Material | Polyurethane |
| Color | White |
| Constant Pressure | 100 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Seal Type | Piston Seal |
| Bore Diameter | 300 |
| Material | PU |
| Working Pressure | 0–350 bar |
| Application | Industrial Press |
| Temperature Range | -20 to 100°C |
| Thickness | 15MM |
| Usage/Application | Machinery Parts |
| Color | Blue |
| Outer Diameter | 6 inch |
| Inner Diameter | 5 inch |
Additional Information:
Product Details:
| Seal Material | NBR |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Bore Diameter | 32 mm |
| Wiper Type | Single Lip |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Brand | S.T. Rubber Products |
| Country of Origin | Made in India |