O Ring Manufacturer
Our range of products include silicon o ring, nbr o ring, o ring kit, black rubber o ring and epdm rubber o rings.
Approx. Price: Rs 3 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Shape | Round |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | STRP |
| Usage/Application | Automobile |
| Type | Ring |
| Application Type | Industrial |
| Size | 6X2 |
| Hardness | 70-80 shore a |
| Thickness | 2 MM |
| Color | Red |
| Temperature Range | -60 - 200 degree c |
| Material | Silicone |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Additional Information:
- Production Capacity: GOOD
- Delivery Time: TWO DAYS
- Packaging Details: BOX TYPE PACKING
Approx. Price: Rs 4 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | NBR |
| Shape | Round |
| Hardness | 70 shore a |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Black |
| Temperature Range | -20 - 120 degree c |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | S.T. Rubber Products |
| Country of Origin | Made in India |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Additional Information:
- Production Capacity: GOOD QUALITY
- Delivery Time: THREE DAYS
- Packaging Details: SMALL PACKET TYPE PACKING
Approx. Price: Rs 850 / BoxGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Cross Section | 1.5 mm |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Material | Nylon Rubber |
| Packaging Size | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Shape | Round |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Approx. Price: Rs 10 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Size | 8 mm |
| Material | Rubber |
| Application | Pneumatic |
| Inner Diameter | 200 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Approx. Price: Rs 2 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Material | Silicon |
| Shape | Round |
| Brand | Trelleborg |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 100 mm |
| Packaging type | Box |
| Rubber Type | EPDM Rubber O Rings |
| Country of Origin | Made in India |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Approx. Price: Rs 55 / PieceGet Latest Price
Product Brochure Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Material | Nitrile Rubber |
| Shape | Round |
| Brand | GAPPI |
| Usage/Application | Automobile |
| Cross Section | 5 mm |
| Size | 5 inch (Diameter), 110 |
| Outer Diameter | 120 |
| Color | Black |
| Thickness | 4 mm |
| Hardness | 70 shore a |
| Temperature Range | -40 - 150 degree c |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Additional Information:
- Production Capacity: GOOD
- Delivery Time: ONE DAY
- Packaging Details: BOX TYPE PACKING