Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| FKM Type | B Type |
| Hardness (Shore A) | 50 |
| Fluorine Content | 68–70% |
| Form | Cord |
| Usage/Application | Construction Industry |
| Temperature Range | 400 |
| Thickness | 3MM MINIMUM |
| Size | 3MM TO 25MM |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Size | 10 mm |
| Application Industry | Oil Industry |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | Viton |
| Hollow Sections | Circular |
| You Supply In | Metre |
| Specific Gravity | 1.8 |
| Tensile Strength | 15.90 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Size | 100X120X12 |
| Shape | Round |
| Cord Type | Round |
| Color | Orange |
| Usage/Application | INDUSTRIAL USE |
| Inner Diameter | 100 |
| Thickness | 6 mm |
| Outer Diameter | 120 |
| Material | PU |
| Hardness | 70 shore a |
| Temperature Range | -90 - 90 degree c |
| Max Hardness | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Cord Diameter | 5 mm |
| Hardness | 80 Shore A |
| Nitrile Grade | NBR Standard |
| Size | 5 mm |
| Application Industry | Oil Industry |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Cord Length | 500 M |
| Color | Black |
| Oil Resistance | Standard Oil |
| Temperature Range | -30°C to 120°C |
| Usage | O Ring |
| Finish | Smooth |
Additional Information: