Product Details:
| Washer Material | Chloroprene Rubber |
| Washer Size | 1/4 inch |
| Temperature Range | -30 to 100 C |
| Outer Diameter | 28 mm |
| Inner Diameter | 15 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Material | Rubber |
| Usage | Industrial/Packing |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
Product Details:
| Washer Material | Nitrile Rubber |
| Washer Size | M4 |
| Temperature Range | -20 to 80 C |
| Washer Shape | Round |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 6 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Hardness | 75 Shore A |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |