Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | PU V SEAL |
| Inner Diameter | 175 |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Material Grade | PU 95 Shore A |
| Working Pressure | Up to 250 bar |
| Temperature Range | -30 to 100°C |
| Usage/ Application | Industrial |
| Size | 170X200X15 |
| Features | Seal |
| Color | Blue |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Shape | Round |
| Outer Diameter | 200 mm |
| Thickness | 10 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Viton |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Grade | Black Viton |
| Temperature Range | 200-250 |
| Inner Diameter (ID) | 60 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Max Hardness | 250 |
| Packaging Type | BOX CARTOON |
| Color | BROWN |
| Weight | 160GM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Profile Type | VA |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/ Application | Gas |
| Size | 5 inch (Diameter) |
| Features | Seal |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |