Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Thickness | 35 mm |
| Color | BLACK SHINING |
| Material | CANVAS + NITRILE RUBBER MIX |
| Packaging Type | CARTOON |
| Pack Type | BOX |
| Outer Diameter | 28.5 |
| Inner Diameter | 26 |
| Hardness | 200 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Size | 180 |
| Material | RUBBER |
| Application | U SEAL RUBBER |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Seal Design | U SEAL |
| Temperature Range | -20 to 100°C |
| Packaging Type | ROUND |
| Pack Type | BOX |
| Color | BLACK |
| Working Temperature | RUBBER |
| Hardness | 50 |
| Outer Diameter | 200 |
| Inner Diameter | 180 |
“S.T. Rubber Products” are an acknowledged organization and are Individual - Proprietor Firm, engaged as a Mnaufacturer of Seal and many more.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Usage/ Application | Oil |
| Size | 2 inch (Diameter) |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Outer Diameter | 42mm |