Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Inner Diameter | 70 mm |
| Size | 65X78X14 |
| Color | RED COLOUR |
| Material | PU MACHINING SEAL |
| Shape | ROUND |
| Temperature | 150 |
| Outer Diameter | 78 |
| Usage/Application | FOR MACHINING USE AND INDUSTRIAL USE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Set |
| Seal Type | PU MACHINING SEAL |
| Inner Diameter | more than 200 mm |
| Outer Diameter | 200 |
| Size | 178X200X13 |
| Material Grade | PU 90 Shore A |
| Material | PUX |
| Working Pressure | Up to 160 bar |
| Shape | ROUND |
| Temperature Range | -30 to 100°C |
| Temperature | 100-200 |
| Thickness | 12 mm |
| Max Hardness | 100 |
| Application | Hydraulic Cylinder |
| Color | RED |
| Usage/Application | USE IN HYDRAULIC MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Seal Type | Piston Seal |
| Bore Size | 25 mm |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Operating Pressure | Up to 10 bar |
| Temperature Range | -30 to 100°C |
| Cylinder Standard | PENUMATIC CYLINDER |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | BLUE |
| Diameter | 80 |
| Hardness | 75 TO 80 |
| Radial Bearing Pressure Range | PU SEAL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: